Míče podruhé – DĚTSKÉ!

 

946113_571790989642109_1771776794601976488_n

Ještě jednou bych se rád vrátil k otázce míčů.

Zažil jsem doby, kdy nebyly ani „normální“ míče nebo byly na příděl. Dneska si můžeme vybrat z velkého množství značek a druhů. O tom ale už nechci psát.

Teď spíš o míčích pro děti.

Téměř neustále se setkávám na kurtech, že i hodně malým dětem (5-7 let), bez jakkoliv založené techniky, je nahráván normální míč a často i přes celý kurt. Je opravdu otřesné se na to dívat!!!

Kam se poděla „zásada přiměřenosti“? Chudák malý človíček je nucen vynaložit veškerou svou sílu na utáhnutí takového břemene tak, že už mu vůbec nezůstane žádná kapacita na kontrolu a ovládání míče. Proč ten samý dospělý nebo “trenér“ nehraje svoje zápasy s medicinbaly přes volejbalovou síť?

A to je jen jedna stránka věci. Tou druhou je správné zapojování těla namísto jen samotné ruky do úderů. Třeba při výuce techniky v bojových uměních (např. karate) vám řeknou:

„Není pohybu ruky, bez pohybu těla!“

To je podle mě zásadní otázka už od první hodiny na dvorci! V letošním roce jsem se několika případy menších dětí sám setkal na dvorci a vést je pak k většímu používání těla (a tedy i zdravějšímu tenisu), když už měly zažité jen laciné mrskání úderů z ruky. To bylo téměř nemožné. Už se držely svého a zatím to v jejich jednoduchém tenisu nějak fungovalo, ale jak dlouho ještě? Do 13-15 let, kdy zjistí, že proti silnějšímu soupeři už míč z ruky neutlačí ani na čáru podání?

Je dobré, že se začaly používat i v ČR měkčí, dětské míče na minitenis nebo babytenis. Podlé mého, ale ani tyto míče nejsou úplně optimální volbou pro výuku. Umožňují stále ještě hrát míče převážně ze zápěstí a s minimálním zapojováním těla.

Mě se nejvíce osvědčily pěnové míče o průměru 9 nebo 12 cm používané výhradně na malé hřiště (po čáru podání) spolu s celou filozofií vedení hráče k celotělovému tenisu.

Hodně informací o moderním přístupu a výuce včetně práce s pěnovými míči najdete na facebooku Dr. Martina Barocha: https://www.facebook.com/mbtahpc.by.drmgb/

nebo na stránkách www.catt.cz (CZ) a www.cpta-tennis.org  (EN) , zde i s manuálem pro používání soft míčů (v Angličtině).

Pěnové míče o průměru 9 cm se dají koupit ve sportovních obchodech, i když některé nejsou úplně ideální (moc „lítají“ a tedy zase umožňují hru „z ruky“). Míče o průměru 12 cm, které já považuji za úplně nejlepší, protože nutí hráče přirozenou cestou k práci celého těla, je možné objednat u Dr. Martina Barocha (viz. výše. Něco mám i já v záloze na doptání).

 

Článek bych ukončil jedním moudrým vysvětlením rodičům od jednoho svého, váženého kolegy:

„Pokud máte doma deset dětí a chcete je nechat naučit se hrát dobře tenis, tak si s nimi experimentujte, jak se vám zlíbí. Jednou to možná vyjde.

Pokud máte ale jen jedno nebo dvě děti, tak napřed hodně přemýšlejte!“

zja
Komentáře