Analýza: Nikola Dóšič – Podání a volej

Další příspěvek z tréninku Nikoly Dóšiče (14 let), tentokrát na téma podání a volej.

V poslední době se zlepšujícím se kvalitou podání se zaměřujeme na další systémy ukončení bodu. Jednou z možností je i trochu opomíjený systém servis-volej. Nakonec M. Zverev na letošním Australian Open 2017 tímto systémem dokázal naprosto paralyzovat i světovou jedničku A. Murraye. Nejde sice úplně kopírovat styl M. Zvereva, ale inspirace pro zisk bodů na dorostenecké nebo později mužské úrovni to určitě je! 

Ještě ke klíčovým bodům:

 

Podání 1 – Zásah míče je vysoko a lehce vpravo od těla, oči pečlivě kontrolují zásah. Zlepšení oproti dřívějším videím – Niki přitáhl levou ruku dříve k tělu a nebrzdí tak rotaci ramen.


Podání 2 – Výborná a rychlá pronace předloktí zajišťuje dostatek kontroly i rychlosti v úderu. 


Volej 1 – Ze split-stepu startuje Niki výrazným vykročením pravou nohou vpřed, čímž získává výhodnou pozici pro aktivní volej.


Volej 2 – Perfektní zásah míče daleko před těžištěm těla a v rytmu:  KROK (pravou – obr. volej 1) – ZÁSAH ( “směrová” levá noha ještě nad zemí) – DOKROK (levou nohou do rovnováhy).

Určitým nedostatkem je, že zde trochu brzy odcházejí oči ve směru na cíl a tedy o něco hůře kontrolují zásah. Ale vždycky se dá něco zlepšovat :-)! 


Volej 3 – Dokrok do rovnováhy s “klidnou” rukou a plochou směřující na cíl. 


Závěr: Niki j příkladem hráče, který s tenisem začal daleko později než mnoho jeho vrstevníků. Díky svojí předchozí výborné fyzické průpravě (basketbal) ale poměrně dobře ovládá své tělo. Další práce teď ještě spočívá v zlepšení práce nohou do stran a vpřed (mírně zhoršená koordinace zapřičiněná rychlým růstem v posledním roce) a také v neustálém zlepšování mentální stránky. Jeho výhodou je ale neopotřebovanost ve věku, kdy už mnozí s tenisem končí! 

Dál se uvidí…

 

zja
Komentáře